Invent

Laminate Veneer


Diş hekimliğinde son 10 yılda ki en önemli gelişmelerden biri olan güçlendirilmiş porselen yapılar sayesinde, estetik prosedürlerde büyük atılımlar gerçekleştirilmiştir. Preslenen güçlendirilmiş porselenler sayesinde, eskiye oranla çok daha ince yapılabilen kaplamalar ile birlikte konservatif diş hekimliğinin en önemli noktası olan, daha az doku kaybı sağlanarak mükemmel sonuçlar mümkün kılınmıştır.

Laminate kaplamaların temeli, dişin sadece görünen kısmını içeren bir preparasyon ile porselenlerin hazırlanıp özel yapıştırıcılarla diş üzerine tutturulmalarıdır.

Birçok kaynakta diş üzerinde nerdeyse hiç kesim yapılmadan uygulandığı iddia edilse de, mükemmel diş eti uyumu ve uzun ömürlü olabilmesi açısından en azından 0. 5 mm lik bir preparasyon (kesim) yapılmalıdır.

Laminate veneerlar kesinlikle çürük doku içermeyen, çapraşıklığın fazla olmadığı, dişlerin formlarının ve pozisyonlarının değiştirilmek istendiği durumlarda ve diş üzerinde erozyon yıpranmaların, renklenmelerin konservatif (koruyucu) yöntemlerle çözülemediğinde en iyi tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Laminate veneerlarda mükemmel sonuca ulaşabilmek için bir takım prosedürleri uygulamak şarttır.

Bunlardan bazıları;

Hastanın sahip olduğu dişlerden ölçü alınması ve bu ölçü üzerinde beyaz mum benzeri bir materyalle dişlerin yapıldığında nasıl olacağının belirlenmesi

Mum üzerinde yapılan düzeltmelerle hastanın beğenisinin kazanılması

Hekimin mum şablonu inceleyerek aşındırmaların nereden, ne kadar yapılacağına karar vermesi.

Preparasyon sonrası hazırlanan mum çalışma modelinden bir şablon çıkarılarak, laminate veneerların buna göre yapılması ve hazırlanan laminatelerin uygun şartlarda yapıştırılmasıdır.

Yapıştırma prosedurü, laminateler için belki de en karmaşık olan kısmıdır. Uygulama sırasında ki hatalar genelde yanlış yapışma: laminate’in preparasyona düzgün oturmaması, operasyon sonrası uzun zaman geçmeyen ağrı, hassasiyet veya yapıştırılan dişte nekroz (canlılığını kaybetmesi) gibi geri dönüşü zor sonuçlar doğurabilir.

Bu gibi sebeplerden dolayı laminate veneer uygulamaları ileri derecede teknik hassasiyet gerektirir.

Benzer Yazı Yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

İletişim Bilgilerimiz

Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Uzmanı
Valikonağı cad. No:81/3 Nişantaşı / İstanbul

  • user_white Nişantaşı, Şişli, Türkiye
  • speech_white Tel. +90212-2885857
  • mail_white E-mail: info@estetikdisdoktoru.com
Scroll to top