Doktorunuza Sorun

AESTHETIC COMPOSITE FILLINGS

This type of filling, in which the colour of the can be reflected completely, provides a major benefit in compensating tissue loss especially in the anterior regions. One of the greatest benefits of composite filling material is that it offers a holistic application opportunity with special adhesives for dental structures.

 

Now you can call for appointment and detailed information:

0212 288 58 57 - 0545 288 58 57

For what purpose composite filling is used?

Composite fillings are not only used in the regeneration of lost tissues due to caries or other reasons but also in some cases it is used to meet cosmetic needs. However, it is a known fact that the teeth renewed with this material are sensitive for a while. It is possible to encounter colour changes in the teeth when products such as cigarettes, tea, and coffee are used for a long time.

Now you can call for appointment and detailed information:

0212 288 58 57 - 0545 288 58 57

Composites containing nanoparticles developed in recent years have differences in terms of colour stability, durability and adaptation compared to conventional composite materials. It will be possible to perform unnoticeable renovations in the tooth tissue with these materials.

AESTHETIC GINGIVAL RECONTOURING
buton

Diş renginin büsbütün yansıtılabildiği bu dolgu çeşidi özellikle ön bölgelerde kayıp dokuların telafi edilmesinde büyük bir yarar sağlar. Bu materyalin en büyük yararlarından biri ise diş yapılarına özel yapıştırıcılar ile büsbütün yapıştırmak. Bu sayede kusursuz bir uyarlama sağlanabilmektedir.

Yalnızca çürük ya da başka sebepler ile kaybedilen dokuların yenilenmesinde değil bazı hallerde ise kozmetik gereksinimleri karşılamak maksadıyla da kullanılabilmektedir. Bununla beraber bu materyalle yenilenmiş olan dişlerin bir süre hassaslıklara neden olduğu da bilinen bir gerçektir. Yapıları itibari ile dişe renk veren sigara, çay, kahve gibi ürünlerin dişlerde uzun zaman sonra renk değişimlerine rast gelmek mümkün olacaktır.

Son senelerde geliştirilen nano partikül içeren kompozitlerse renk stabilitesi, sağlamlık, uyarlama açısından klasik kompozit materyallere göre oldukça üstün özellikler gösterirler. Bu materyallerle diş dokusundan fark edilemeyen yenilemeler yapmak muhtemel olacaktır.

CONTACT US

ADDRESS:
Valikonağı cad. No:81/3 Nişantaşı / İstanbul

PHONE:
+90 212 288 58 57
+90 545 288 58 57

Aesthetic Dentist on WhatsApp

E-MAIL:
info@estetikdisdoktoru.com

TOOLS

BULLETIN

E-Bulletin Subscription
Email:
WARNING: The content of this site has been prepared to inform the user for health purposes. The information on the site can never replace a physician's treatment or consultation. Site content should never be considered for the selection of a personal diagnosis or treatment method