Doktorunuza Sorun

PEDIATRIC DENTISTRY

PEDIATRIC DENTISTRY

The branch of dentistry, which performs all kinds of preventive and complementary function treatments of deciduous teeth until pediatric patients get their permanent teeth, is called pedodontics.

 

Now you can call for an appointment and detailed information

0212 288 58 57 - 0545 288 58 57

For family members, the period when the children started to grow their teeth and taking care of their teeth has always been problematic processes.

The deciduous teeth, which usually appear after the 6th month by creating fever and restlessness, make babies aware of their organs together with the intense saliva flow and the desire to nibble. In the following periods, babies develop eating habits and chewing skills as their deciduous teeth take their place in the mouth. They increase their snacks intake and want to consume foods that can be dangerous for general dental health with their developing communicative and functional skills.

Now you can call for an appointment and detailed information

0212 288 58 57 - 0545 288 58 57

Besides nurturing, a deciduous tooth is a guide for developing jaw facial skeleton from the moment they appear, and space maintainer for permanent teeth. An early-lost milk tooth will cause misalignment of other deciduous teeth, resulting in distortion problems in permanent teeth in the coming years. That will lead to increased caries susceptibility, premature loss of permanent teeth and skeletal failures. All this will reveal the fact that the chewing function is lost to an unbelievable extent for a simple reason in our adult life.

The most common periodontal diseases in children are baby bottle caries. Food residues on the teeth create a suitable environment for microorganisms and cause caries generally for children who sleep with a bottle, especially milk prepared with sugar. Such caries in deciduous teeth that have not fully hardened enamel spread rapidly. In general, caries is observed on the anterior and lateral sides of the teeth. In such cases, caries should be removed as soon as possible, and the necessary treatments should be done.

Now you can call for an appointment and detailed information

0212 288 58 57 - 0545 288 58 57

Teaching our children to protect their teeth should be one of the most important duties of parents. In general, it is one of the correct habits of gaining methods for babies who want to watch and copy the mother and father while brushing their teeth. It is important to gently clean the teeth of infants with a gauze bandage after meals in the breastfeeding period and to encourage the use of special toothbrushes as the teeth continue to develop.

Although there are many methods to ensure that your children have a caries resistant tooth structure over the years, nothing can replace the habit of properly brushing and flossing. Besides, preventing children from consuming sweet and sugary foods between meals and even setting restrictions in consuming such foods, and encouraging the consumption of foods rich in calcium, are among the most significant tasks for the parents.

Now you can call for an appointment and detailed information

0212 288 58 57 - 0545 288 58 57

Regular dentist visits with children play a significant role in preventing future fears before the children have any problems in their mouths. Routine checks every six months are essential for preventive treatments, which is one of the most outstanding duties of the dentists.

buton

Çocuk hastaların daimi dişleri tamamlanıncaya kadar süt ve genç daimi dişlerinin her çeşit koruyucu, fonksiyon tamamlayıcı tedavilerini yapan diş doktorluğu dalına pedodonti adı verilmektedir.

Aile fertleri için çocuklarının dişlerinin ortaya çıkmaya başladığı periyot ve onların bakımının temin edilmesi hep sorunlu süreçler olmuştur. Genel olarak altıncı ay itibari ile ateş ve huzursuzluk meydana getirerek oluşan süt dişleri, bebeklerin yoğun tükürük akışı ve kemirme isteğiyle beraber, bu özel organlarının farkında olmalarını temin eder. İlerleyen periyotlarda diğer süt dişlerinin de ağızda yerini alması ile beraber yeme alışkanlıkları ve çiğneme becerileri gelişen bebekler ara öğünleri arttırmaktadır. Gelişen iletişimsel ve fonksiyonel becerileriyle de genel diş sağlığı için muhataralı olabilecek yiyecekleri seve seve tüketmeyi arzularlar.

Süt dişlerinin çocukların beslenmesinin yanında, meydana geldikleri an itibariyle gelişmekte olan çene yüz iskeleti için bir kılavuz, alttan gelecek olan daimi dişler için ise yer tutucu vazifesi vardır. Erken yitirilen bir süt dişi diğer süt dişlerinin konum bozukluklarına, bunun sonucundaysa ileri senelerde gelecek daimi dişlerde çapraşıklık problemlerine sebep olmuş olacaktır. Bu durum çürük yatkınlığının çoğalmasına, daimi dişlerin ise erken kaybedilmesine ve iskeletsel sorunlara yol açmasına neden olacaktır. Bütün bunlar çiğneme fonksiyonunun yetişkin hayatımızda kolay bir sebepten dolayı inanılmaz miktarlarda yitirilmesi gerçeğini karşımıza çıkarmaktadır. Çocuklarda en çok karşılaşılan diş rahatsızlıkları biberon çürükleri olmaktadır. Genellikle biberonla uyuyan, bilhassa da sütü şekerle hazırlanmış çocuklarda dişler üstünde kalan yemek artıkları, mikroorganizmalar için müsait ortam meydana getirerek çürüğe sebebiyet vermektedirler. Hâlâ tam olarak sertleşmemiş mineye sahip olan süt dişlerinde bu tip çürükler çabuk yayılım göstermektedir. Genellikle dişlerin hepsinde ön yüzlerde ve yan yüzlerde çürük belirlemesi yapılabilmektedir. Bu tip olaylarda çürüklerin en kısa sürede temizlenip gerekli iyileştirmelerin yapılması gerekmektedir.

Uzun seneler çocuklarımıza hizmet verecek olan dişlerini korumayı öğretmek aile fertlerinin en mühim sorumluluklarından biri olmalıdır. Genellikle küçük yaşta bebeğin anne ve babayı diş fırçalarken izlemesini sağlamalı ve devamlı anne babayı kopyalamak isteyen bebeklere doğru aşılama metotlarındandır. Süt bebeklerinde öğünlerden sonra gazlı bir bez ile dişlerin üstünün yavaşça temizlenmesi, dişler devam ettikçe de onlara özel diş fırçaların kullanımlarının özendirilmesi çok mühimdir.

Çocuklarımızın seneler içerisinde çürüğe dayanabilen diş yapısını elde etmelerini sağlayacak bir hayli metot olmasına karşın, uygun biçimde öğretilmiş fırçalama ve ip kullanma huy edinmelerinin yerini hiçbir şey alamaz. Bunun yanında çocukların tatlı ve şekerli yiyecekleri öğün aralarında tüketmelerini önlemek ve ayrıca bu tip yiyeceklerin tüketilmesinde sınırlamalar koymak, buna rağmen kalsiyumdan zengin besinlerin tüketilmesini teşvik etmek, aile fertlerini bekleyen en mühim imtihanlardandır.

Çocukların hâlâ ağızlarında herhangi bir sorun yok iken aile fertleriyle beraber rutin kontrollerde diş doktoruna gitmeleri, ileride meydana gelebilecek korkuların önüne geçilmesinde mühim rol oynamaktadır. Günümüzde doktorların en mühim vazifelerinden olan koruyucu tedavilerin, uygun koşullar altında yapılabilmesi için altı ayda bir gerçekleştirilecek rutin muayeneler en mühim koşuldur.

CONTACT US

ADDRESS:
Valikonağı cad. No:81/3 Nişantaşı / İstanbul

PHONE:
+90 212 288 58 57
+90 545 288 58 57

Aesthetic Dentist on WhatsApp

E-MAIL:
info@estetikdisdoktoru.com

TOOLS

BULLETIN

E-Bulletin Subscription
Email:
WARNING: The content of this site has been prepared to inform the user for health purposes. The information on the site can never replace a physician's treatment or consultation. Site content should never be considered for the selection of a personal diagnosis or treatment method