Doktorunuza Sorun

AESTHETIC GINGIVAL RECONTOURING

AESTHETIC GINGIVAL RECONTOURING

A pleasant smile can only be aesthetic when the gingiva and teeth all form a harmony. The gingiva should be pale pink and have a pure and natural appearance by aligning through the teeth in the shape of a knife-edge. No matter how healthy a person's teeth are, if the surrounding gingiva is unhealthy and irregular, that will not generate a positive effect. For this reason, gingiva should be evaluated in terms of aesthetic gingival recontouring before any kind of prosthetic treatment.

Now you can call for appointment and detailed information:

0212 288 58 57 - 0545 288 58 57

 

How to perform Aesthetic Gingival Recontouring?

When gingiva, even if it is healthy, is more visible than usual can create an unaesthetic look. In such cases, it is required to shape by recontouring the gingiva and the bone underneath. Dental tissue aesthetic procedure is applied approximately 6-8 weeks after this procedure.  It is significant that this white and pink aesthetic complement each other. Therefore, dental aesthetics and aesthetics gingival recontouring should be considered as a whole.

Now you can call for appointment and detailed information:

0212 288 58 57 - 0545 288 58 57

 

How to perform Gingival Aesthetics?

In these procedures, there are several ways. A certain amount of gingiva is removed in the routine procedure. Subsequently, bone irregularities underneath are eliminated. The gingiva is then sutured on to their appropriate new positions. Generally, this application is simple to care. Recovery occurs in a short time. Dental laser application has also entered our lives as a routine procedure to ensure a healthy recovery.

DIGITAL DENTISTRY
buton

Hoş bir gülümseme ancak dişeti ve dişlerin tamamı bir harmoni oluşturduğunda diş estetiği olabilir. Diş etleri soluk pembe ve dişlerin üzerine doğru bıçak sırtı şeklinde uzanarak saf ve doğal bir görüntüye sahip olmalıdır. Bir insanın dişleri ne kadar güzel olursa olsun etrafındaki dişetleri sağlıksız ve düzensizse katiyetle estetik bir kazanç meydana getirmez. Bu nedenle diş etleri her çeşit protetik tedaviden önce kesinlikle değerlendirilmeli ve gereken tedavi yapılmalı.

Kimi durumlarda sağlıklı olsa bile olması gerekenden çok daha fazla gözüken dişetleri diş estetiğiyle uzak bir görüntü meydana getirebilir. Böyle durumlarda ise dişetleri bazen altındaki kemiğe de müdahale edilerek biçimlendirilir. Bu prosedürden yaklaşık 6-8 hafta sonra diş dokusu estetik prosedürü uygulanır. Bu beyaz ve pembe estetiğin optimum düzeyde birbirlerini karşılamasını ve neticesinde de kusursuz estetiği meydana getirir.

Diş etlerine uygulanan bu işlemlerde başlıca birkaç yol izlenebilir. Rutin olarak yapılan prosedürde diş etleri azıcık sıyrılır. Akabinde altındaki kemik düzensizlikleri ortadan kaldırılır. Daha sonra diş etleri uygun yeni pozisyonlarına dikilmektedir. Genel olarak bu uygulama ağrısız ve bakımı basittir. İyileşme kısa bir zamanda meydana gelmektedir. Bu prosedürde iyileşmenin sağlıklı ve hızlı olmasını sağlamak maksadı ile genellikle dental lazer uygulanmasıysa rutin bir işlem olarak hayatımıza girmiş vaziyettedir.

CONTACT US

ADDRESS:
Valikonağı cad. No:81/3 Nişantaşı / İstanbul

PHONE:
+90 212 288 58 57
+90 545 288 58 57

Aesthetic Dentist on WhatsApp

E-MAIL:
info@estetikdisdoktoru.com

TOOLS

BULLETIN

E-Bulletin Subscription
Email:
WARNING: The content of this site has been prepared to inform the user for health purposes. The information on the site can never replace a physician's treatment or consultation. Site content should never be considered for the selection of a personal diagnosis or treatment method