Doktorunuza Sorun

TOOTH BLEACHING

TOOTH BLEACHING

The primary purpose of bleaching is the whitening of the tooth by removing the pigments that give yellow colour in the tooth structure. This process is a significant part of cosmetic dentistry.

Now you can call for appointment and detailed information:

0212 288 58 57 - 0545 288 58 57

Coloring on the surface of teeth can occur for a variety of reasons. These could be the use of antibiotics at a young age for a long time, excessive consumption of cigarettes, tea and coffee, or genetically coloring.  These reasons are all evaluated by the dentist for suitability for bleaching.

Bleaching can be done in two ways. These are office bleaching, which is performed at the office of the doctor and the other one home bleaching where the patient applies the bleaching at home.

Now you can call for appointment and detailed information:

0212 288 58 57 - 0545 288 58 57

The main difference between office and home bleaching is the activation method.

The activation in-office bleaching is the light source in a chemical solution. This light source initiates a chemical reaction within the material with a certain wavelength of light. In this way, heat reaction is accelerated. Thus, it creates bleaching on the teeth in a short time.

Whereas in-home bleaching, these chemical reactions start on their own. In this way, it does not need any initiator.

The basis of the laser whitening system, which is very popular today, works with the same principle. The only difference is the light source is not produced by the used devices but rather the laser devices and activates the chemical substance. Devices called laser by many people are nothing more than just the light activation devices mentioned above.

Now you can call for appointment and detailed information:

0212 288 58 57 - 0545 288 58 57

Bleaching should always be performed under the control of a dentist. Today, the main ingredient used in bleaching, hydrogen peroxide can be easily found in the markets. Hydrogen peroxide provides colour change by turning the pigments into alcohol during whitening. But after a while, there is no pigment left, and the chemical structure of the enamel starts to deteriorate. For this reason, bleaching should be performed under the control of a dentist who can detect this saturation stage. Highly concentrated solutions that claim to make the teeth white all of a sudden should not be used.

BLEACHING MISTAKES
buton

Diş beyazlatmadaki asıl amaç diş yapısında sarı renk veren pigmentlerin ortamdan uzaklaştırılarak dişin biraz daha beyaz görünmesini sağlamaktır. Ağartma diye de bilinen bu işlem kozmetik diş hekimliğinin mühim bir parçasıdır.

Dişlerin üzerindeki renklenmeler çok çeşitli nedenlerden oluşabilir. Küçük yaşlarda uzun süre antibiyotik kullanmaya bağlı olarak renklenme, sigara, çay ve kahve tüketiminin gereğinden fazla olmasına bağlı olarak renklenmeler ya da genetik olarak diş yapısının sarı ve sarının tonlarına sahip olmasına bağlı olarak renklenmelerin hepsi beyazlatmaya uygunluk açısından hekimler tarafından değerlendirilir.

Diş beyazlatma iki biçimde yapılabilir. Bunlar doktorun direkt olarak ofiste uygulamış olduğu (office bleaching) ve hastanın evinde kendine uyguladığı home bleaching dir.

Office bleaching ve home bleaching sistemini birbirinden ayıran temel öge aktivasyon metodudur.

Office bleaching de aktivasyon kimyasal solüsyona yapılan bir ışık kaynağıdır. Yapılan bu ışık kaynağı, belli bir dalga boyunda ışıkla materyal içinde kimyasal tepkime başlatmaktadır. Bu sayede ısıyla tepkimenin hızlanması sağlanmaktadır. Böylelikle kısa sürede dişlerin üzerine ağartma meydana getirmektedir.

Home bleaching deyse bu kimyasal tepkimeler, kendi kendine başlamaktadır. Bu sayede herhangi bir başlatıcıya ihtiyaç duymaz.

Günümüzde oldukça fazla telaffuz edilen lazerle beyazlatma sisteminin de temeli büsbütün aynıdır. Yalnızca kullanılan cihazların ışık kaynağı değil lazer cihazı olması farkıyla aynı biçimde dişe uygulanan kimyasal maddenin aktivasyonu sağlanmaktadır. Birçok insan tarafından lazer diye adlandırılan cihazlar ise sadece yukarıda belirtilen ışıkla aktivasyon cihazlarından başka bir şey değildir.

Dişlerin beyazlatılması her zaman hekim kontrolünde olmalıdır. Çünkü günümüzde beyazlatmada kullanılan ana madde Hidrojen peroksitin marketlerde satılmaya başlanan formları da bulunmakta. Hidrojen peroksit beyazlatma esnasında ortamdaki pigmentleri alkole çevirerek renk değişikliği sağlamaktadır. Fakat bir süre sonra ortamda pigment kalmaz ve minenin kimyasal yapısı bozulmaya başlamaktadır. Bu sebepledir ki beyazlatmalar bu doygunluk aşamasını tespit edebilecek bir hekim kontrolünde olmalıdır. Bir anda dişlerin bembeyaz olmasını sağlayacağı iddia edilen yüksek konsantrasyonlu solüsyonların kullanılmaması gerekmektedir.

CONTACT US

ADDRESS:
Valikonağı cad. No:81/3 Nişantaşı / İstanbul

PHONE:
+90 212 288 58 57
+90 545 288 58 57

Aesthetic Dentist on WhatsApp

E-MAIL:
info@estetikdisdoktoru.com

TOOLS

BULLETIN

E-Bulletin Subscription
Email:
WARNING: The content of this site has been prepared to inform the user for health purposes. The information on the site can never replace a physician's treatment or consultation. Site content should never be considered for the selection of a personal diagnosis or treatment method