Doktorunuza Sorun

DİŞ ETİ ÇEKİLMELERİ

DİŞ ETİ ÇEKİLMELERİ

Patolojik neticeler doğuran diş eti rahatsızlıkların yanında diş eti çekilmesi rahatsızlığına sebep olan lokal etkenler de bulunmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse; uygun hazırlanmamış kron, köprüler, taşkın dolgular sayılabilmektedir. Taşkın bir yenileme gıda retansiyonu nedeniyle plak ve diş taşı oluşumu açısından en müsait ortamı yaratır. Bu tür pozisyonlarda, ilk olarak o bölgedeki yenileme uygun duruma getirilmelidir. İyileştirmenin değiştirilmemesi durumunda ise devamlı diş taşı birikimi ve diş etine baskı yapan materyal nedeniyle diş eti çekilmesi durumu yaşanacaktır.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bilhassa orta iki kesicinin hemen yukarısında yer alan frenulum adı verilen, diş etinden dudağın arka kısmına kadar seyreden kas bağlantısının gereğinden fazla güçlü olması halinde de, o bölgede lokal dişeti çekilmeleri görülebilmektedir. Bu bağlantı ufak bir operasyonla düzeltilerek durumun ilerlemesi durdurulmaktadır. İcap ediyorsa damak bölgesinden alınan keratinize dişeti (daha sağlam güçlü dişeti yapısı) o bölgeye uygulanarak çekilen dişetinin düzeltilmesi sağlanabilir.

Her çeşit periodontal tedavide asıl prensip, kalan dokuların sağlığına kavuşturulmasını sağlamaktır. Bu açıdan doktorun yapacağı prosedürler her ne kadar başarılı olursa olsun, sonrasında hastanın tatbik edeceği bakım, cerrahi olan ya da olmayan teşebbüslerin başarısından daha çok ehemmiyet taşımaktadır.

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ VE KÜRETAJ

İLETİŞİM

ADRES:
Valikonağı cad. No:81/3 Nişantaşı / İstanbul

TELEFON:
+90 212 288 58 57
+90 545 288 58 57

Estetik Diş Doktoru WhatsApp'ınızda

E-POSTA:
[email protected]

ARAÇLAR

BÜLTEN

E-Bülten Aboneliği
E-posta:
UYARI: Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedaviyönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir