Doktorunuza Sorun

ZİRKONYUM KAPLAMA ESTETİK MİDİR?

ZİRKONYUM KAPLAMA ESTETİK MİDİR?

Son yıllarda estetik kaplama olarak lanse edilen  zirkonyum kaplama pek çok artı yönü olduğu doğrudur. CAD-CAM teknolojisiyle yani bilgisayar ortamında  yapılması hazırlanan modele uyumunun kusursuz olması en önemli özelliklerinden sayılabilir. Fakat özellikle ön dişlerde estetik amaçlı restorasyon uygulamalarında tek çözümmüş şeklinde anlatılan bu materyalinde pek çok estetik ve fiziki dezavantajının olduğu da bilinmelidir.

Zirkonyum Kaplama Hakkında Sorularınız için Bizimle

0212 288 58 57 Numaralı Telefondan

İletişime Geçebilirsiniz

Zirkonyum Kaplama Ne Sağlıyor?

Klasik metal destekli porselen kaplamalarda  yapılan en önemli hataların başında metal alt yapı ile üzerindeki  porselen arasındaki  kalınlık dengesizlikleri gelmektedir. Kaplama yapılacak dişlerde bu tip restorasyonlar yapılacağı zaman belirli bir kalınlık gereklidir. Eğer yeterli kalınlık elde edilemezse alttaki metali maskelemek için kullanılan opak porselen tabakasının üzeinde doğal porselen renkleri yeterince güzel tabakalarda yerleşemeyecek ve bunun sonucunda da ortaya çiğ ve doğal olmayan grimtırak bir görüntü çıkacaktır. Bunun gibi problemler ancak oluşmadan engellenebilir bu sebeple yapılacak kesimin oldukça anatomik forma uygun olması ve özellikle kontak noktalarına denk gelen yerlerin uygun aşındırmalarla metal ve porselene hazır hale getirilmesi şartdır.

Zirkonyum  kaplama alt yapısı bilindiği üzere beyazdır dolayısıyla maskeleme yapılacak bir metal rengi yoktur. Buna rağmen zirkonyum çiğ beyaz bir materyal olduğu için yine de opak dentin maskelemesi ince bir şekilde uygulanır. Kullanılacak opak kısım daha az olduğu için metal altyapılı porselenlere göre daha ince ve doğal bir görünüm elde edilir. Bu tip bir avantaj yeni kesilen dişlerde oluşmakta daha önceden çok kesilen ve metal porselen yapı için yeterli yeri olan kesimlerde ise bu avantaj ortadan kalkmaktadır. Zirkonyum kaplama aşamasında bunun gibi durumlarda ise estetik açıdan direkt metal alt yapılı protezler ile zirkonyum protezler arasında bir farklılık kalmamış olacaktır.

Zirkonyum kaplama estetik bölgedeki gerçek alternatifi ise empress ve emax gibi tam seramik restorasyonlardır.  Bu materyaller tamamen güçlendirilmiş seramiklerdir ve maskeleme ihtiyacı olan bir opak iç yapı yoktur.İstenilen renkte hazırlanabilir veya boyanabilir. Bu sebeple kusursuz estetik sunarlar. Son dönemde bu tip materyallerin direkt  cad cam sistemiyle hazırlanan çeşitleri de oldukça beğeni toplayan estetik çalışmalara olanak sağlamaya başlamıştır .Bu malzemeleri metal ve zirkonyum alt yapılı porselenlerden ayıran en önemli özelliklerden biride yapıştırma sisteminin farklı ve oldukça hassas bir işlem olmasıdır.

Yapacağımız restorasyon tipi ne olursa olsun önemli olan her zaman anatomik kesimler yapmak ve iyi bir dişeti uyumu için uygun basamak formunu oluşturmak olmalıdır.

 Hastalarımızın ön  estetik diş restorasyonlarda amaç sadece estetik ise muhakkak tam seramik restorasyonlar tercih edilmelidir zirkonyum kaplama seçiminin ön bölgede sadece estetik için uygulanması kabul edilebilir bir materyal olmadığı anlaşılmalıdır. 

Şimdi Randevu ve Detaylı Bilgi için Arayabilirsiniz:

0212 288 58 57 - 0545 288 58 57

Zirkonyum Porselen Neler Sağlıyor?

İLETİŞİM

ADRES:
Valikonağı cad. No:81/3 Nişantaşı / İstanbul

TELEFON:
+90 212 288 58 57
+90 545 288 58 57

Estetik Diş Doktoru WhatsApp'ınızda

E-POSTA:
[email protected]

ARAÇLAR

BÜLTEN

E-Bülten Aboneliği
E-posta:
UYARI: Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedaviyönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir