Doktorunuza Sorun

BONDİNG (DİŞ ARASI BOŞLUKLAR)

BONDİNG (DİŞ ARASI BOŞLUKLAR)

Dişlerin arasında meydana gelen boşluğa diastema denir. Diastemalar gülüş estetiğini oldukça olumsuz etkilemektedir.Bunun en önemli sebebi  iki dişin arasındaki gülümseme sırasında oluşan boşluğun yarattığı karanlık görüntüdür. Bonding ile bu boşluklar estetik bir görünümle ortadan kaldırılabilmektedir.

Diastemalar genelde genetik nedenlerle meydana gelmektedir. Çene yapısı geniş ve ona göre de diş yapısı dar olan kişilerde bütün dişlere yayılmış Diastemalar görünebilmektedir. Eksik diş varlığında da dişler o bölgeye kayacak fakat boşluk tam anlamıyla kapanamayacağı için Diastemalar kalacaktır. Çene ve diş yapıları uyumlu bireylerde de özellikle üst çenede dudağın ortasının hemen atında frenulum denen kasın uzun olması iki ön dişin arasında açıklık meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Diş Arasındaki Boşlukların Giderilmesi: Bonding

Ortodontik Tedavi ile dişlere belli oranlarda kuvvetler uygulanarak dişler birbirine yaklaştırılır. Bu tedavi ile aynı zamanda uygun olmayan alt üst çene ilişkisi varsa düzeltilir. Bu  sayede sağlıklı bir çiğneme düzlemi de elde edilmiş olur. Ancak bu işlemin uzun zaman alması gibi önemli dezavantajları vardır.

Kompozit Lamine Teknik ;sisteminde dişlerin yerinde herhangi bir değişiklik yapılmaksızın restoratif materyaller ve bonding dediğimiz özel güçlü yapıştırıcılar ile aralıklar kapatılır. Sistem oldukça basit ancak bir o kadar da hassasiyet gerektiren bir uygulamadır. Diş yüzeyleri herhangi bir aşındırma yapılmadan önce temizlik ile artıklar uzaklaştırılır. Ardından yapıştırıcı ajanlar diş yüzeyine uygulanıp aktive edilir. Ardından kompozit materyaller uygun miktarlarda diş üzerine yüklenerek arzu edilen şekil elde edilene kadar bu tekrar edilir. Bu materyalin uygun ensturmanlar ile  cilalanıp parlatılmasından sonra işlem bitirilir. Kompozit laminate teknik çok geniş olmayan aralıkların kapatılmasında uygulanan en uygun yöntemlerdendir. Uzun dönemde dolguda meydana gelebilecek herhangi bir harabiyet sonradan küçük müdahaleler ile düzeltilip tekrar cila yapılıp ilk günkü haline getirilebilir.

Porselen Laminate Teknik daha büyük aralıkların kapatılması ve daha iyi bir dişeti uyumunun sağlanabilmesi gerektiğinde uygulanmaktadır. Yapılacak işlem öncesinde dişlerde gerekli minimal düzenlemeler yapılıp ölçü alınır ve alınan ölçüden seramikçi tarafından özel lamine porselenler üretilir Oldukça ince olan bu porselenler özel yapıştırma sistemiyle dişlerin üzerine uygulanır. Bu sistemde elde edilen estetik kompozit teknik yöntemine göre her zaman daha başarılıdır. Fakat kırılgan özellikte olan bu materyalin direncini arttırmak için bazen diş dokusundan daha fazla aşındırma yapma gereksinimi ve kırılırsa da tamir edilemez oluşu tekniğin en büyük dezavantajlarıdır.

Gülüş Tasarımı

İLETİŞİM

ADRES:
Valikonağı cad. No:81/3 Nişantaşı / İstanbul

TELEFON:
+90 212 288 58 57
+90 545 288 58 57

Estetik Diş Doktoru WhatsApp'ınızda

E-POSTA:
[email protected]

ARAÇLAR

BÜLTEN

E-Bülten Aboneliği
E-posta:
UYARI: Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedaviyönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir