Doktorunuza Sorun

Sinüs Lifting

Maksiller sinüsler aldığımız havayı nemlendirme işlevini yapmakta olan doğal boşluklardır. Bu boşlukların içinde spesiyal bir kılıf vardır. Bu spesiyal kılıf bir kanal aracılığıyla buruna açılır. Üst çenede bilhassa azı dişlerinin çekilmesinden sonra sinüs boşluğu zamanla kemiği eriterek aşağıya doğru sarkar. Seneler süren bu olaydan sonra genel olarak implant yapılabilecek kalitede bir yükseklik kalmaz. Bu durumun meydana geldiği yerlerde bilhassa yeteri kadar kemik yüksekliği temin etmek şarttır. Bunun için ise artan kemik dokuya nazaran açık veya kapalı denilen metotlarla sinüs lifting (sinüs kaldırma) prosedürü yapılmalıdır.

Sinüs Lifting Türleri Nelerdir?

Kapalı Sinüs Lifting: Gerçekleştirmek istediğimiz implant boyunda 2 ya da 3 mm’lik fazladan kemik boşluğuna gereksinimiz var ise implantın yapılacağı aynı seansta implant kavitesinden sinus tabanı spesiyal aletlerle itilerek yükselttirilir. Bu prosedür öteki metoda nazaran çok daha kısa sürmektedir. Bu sayede implantın üzerine protezin yapılma müddeti açık sinüs lifting işlemine nazaran olabildiğince azdır.

Açık Sinüs Lifting: Kemiğin büsbütün eridiği sinus tabanının fazlaca çöktüğü durumlarda tatbik edilir. Sinus tabanına yakın bir bölgeden kemik üstünde ufak bir pencere açılarak sinüs tabanı yükseltilir. Bu sayede yükseltilen sinüs tabanının arasına kemik greftleri (tozları) doldurulur. Bu prosedürde implantlar kemik iyileşmesinden sonra yerleştirilir. Normalinde hiç implant yapılamayacak gibi gözüken bölgelere açık sinüs lifting gibi bu yaver metotlar yardımıyla kolaylıkla implant uygulanabilmektedir.

Sinus tabanı yükseltmekte konsantre büyüme faktörleri kullanımı : Son yıllarda özellikle piezocerrahi yöntemleri ile kombine şekilde kullanılmaya başlanan bir yöntemdir.Kapalı sinüs yönteminde piezo cerrahi yöntemiyle sinus membranı tabandan uzzaklaştırılıp içerisine hastanın kendi kanından elde edilen büyüme faktörleri enjekte edilir ve implant yerleştirilir.Bu yöntem ile yapılan çalışmalarda 2-3 mm lik kemik kalınlığında dahi kapalı sinus kaldırma işleminin başarılı olduğu defalarca gösterilmiştir.Bu yöntemin en büyük avantajı ise enfeksiyon riskinin düşük başarı şansının da dolayısıyla yüksek olmasıdır.

ÇENE YÜZ TRAVMALARI

İLETİŞİM

ADRES:
Valikonağı cad. No:81/3 Nişantaşı / İstanbul

TELEFON:
+90 212 288 58 57
+90 545 288 58 57

Estetik Diş Doktoru WhatsApp'ınızda

E-POSTA:
[email protected]

ARAÇLAR

BÜLTEN

E-Bülten Aboneliği
E-posta:
UYARI: Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedaviyönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir