Doktorunuza Sorun

ZİRKONYUM DİŞ

ZİRKONYUM DİŞ

Estetik diş hekimliği alanında son yıllardaki en önemli gelişmelerden biride zirkonyum dioksit diye adlandırılan materyallerin ağız içinde kullanıma sunulmasıdır. Zirkonyum Bir çok estetik ve sağlık probleminin aşılmasında mucizevi olarak görülen bir materyal olmasına rağmen gerçekten çok ince teknik hassasiyet ihtiyacı olan bir sistemdir.
 

Zirkonyum nedir?

Zirkonyum beyaz bir metaldir. Granitler gibi doğadan çıkarılır. Doğal bir maddedir. Zironyum porselenlerin diğer klasik metal porselenlerden farkı içerdeki çekirdek yapının zirkonyumdan oluşmasıdır. Çekirdek yapının üstüne uygulanan porselenler ise birbirlerine benzerlik göstermektedirler. Zirkonyum normal metale göre baskıya, gerilmeye karşı daha dayanıklıdır. Çiğneme esnasında yatay ve dikey hareketleri rahatlıkla emer. Bu özellikleri sayesinde son dönemde estetik diş hekimliğinde zirkonyum porselen diş kaplamaları tercih edilir hale geldi. Bu popülerliği pekiştiren diğer bir faktör ise doğal ve beyaz diş rengine sahip olmasıdır. Ancak en önemli özelliği ise bilgisayar ortamında tarama ve üretme olanağı olan bir sistemle elde edilmesi ve olası hatalardan kaçınmak için hekim ve seramisyene olanak sunmasıdır.

Zirkonyum porselen diş uygulaması nasıl yapılır:

Önce dişler üzerinde preparasyonlar yapılır. Sonra dişlerin formu üç boyutlu taranarak bilgisayara aktarılır. Taramak işlemi iki şekilde yapılabilir. Birinci tarama işlemi diş henüz kesilmişken yapılır. Ağız içi tarayıcılar kullanılır ve  kamera desteği alınır. Görüntü bilgisayara aktarılarak, planlama tamamen bilgisayar ortamında yapılır. Elde edilen verileri cad cam sistemine aktarılıp bilgisayarda tasarım yapılır ve bu tasarımı porselen bloklardan işleyen makineye datalar gönderilerek altyapı elde edilir.

 
İkinci yöntemde ise dişler kesildikten sonra ölçü alınır ve bu ölçüler laboratuvara iletilir. Laboratuvarda özel alçı teknikleri ile ölçülerin aslı ortaya çıkarılır. Daha sonra özel aletlerle ölçülerin tarama işlemi gerçekleştirilir. Tarama sonucu bilgisayara aktarılır. Alt yapı provadan geçirilir, porselenden oluşan dişin üst yapısı ise laboratuvara gönderilerek zirkonyum porselen diş hazır hale getirilir.

Bilinen metal köprüler yerine zirkonyum dişte, beyaz madde olan zirkonyum kullanılır. Bu altyapı hem estetiği hem dayanıklılığı bir arada sunan en gelişmiş madde olarak kabul edilmektedir. Zirkonyumun en büyük avantajı diş bölgesinin her yerinde tam bir uyum göstermesi ve mükemmel dayanıklı yapısıdır.

Diş tedavilerinde neden zirkonyum alaşımı tercih edilmektedir?

Zirkonyum, kırılma ve bükülmeye karşı son derece dirençli ve dayanıklı porselen yapılardır. Klasik ölçü yöntemlerinin yetersiz kaldığı veya gerekli hassasiyetin sağlanamadığı vakalarda zirkonyum tasarımı bilgisayarda yapılarak bu hassasiyetler arttırılabilir.

Zirkonyum, doğal diş görünümüne en yakın porselenlerdendir.. Grimsi bir görüntü oluşturmaz, çünkü altında herhangi bir metal yapı yoktur.
Mükemmel ısı yalıtım gücü vardır. Çok yüksek ısılara dayanma özelliğine sahiptir. Soğuk ve sıcak yiyeceklere karşı hiçbir olumsuz tepki vermez. Bu anlamda hastalara beslenme özgürlüğü sağlar.
Diş etiyle uyumu klasik döküm metal porselenlere oranla çok daha başarılı olabilir. Bu da uzun dönem başarısınız oldukça arttırır.

Zirkonyum porselen diş hangi avantajları hastalara sunmaktadır?

Zirkonyum diş uygulamasının birçok avantajı bulunmaktadır. Doğal dişlerden kolay kolay ayırt edilemez. Işık geçirgenlik özelliğine sahiptir. Doğal dişler de ışığı geçirir. Böylece dişlerde derinlik algısı oluşur. Metal destekli porselen dişlerde gündüz oluşan opak görüntüyü zirkonyum porselen dişlerde göremezsiniz. Metal destekli porselen dişlerde diş eti zamanla metal yapıda oksidasyona bağlı gri renklenmeler oluşabilir. Ancak zirkonyum porselen diş yapısı diş eti rengine olumsuz etki etmez. Isı geçirmeyen özelliği nedeniyle çok sıcak ve çok soğuk yiyecekler endişe duyulmadan, dişte hassasiyet oluşmadan tüketilir. Metal alt yapılı dişlere göre daha hafiftir. Dişlerin arka bölgesindeki köprülerde de tam bir estetik uyum sağlar. 

TAM SERAMİK KAPLAMALAR(EMPRESS)

İLETİŞİM

ADRES:
Valikonağı cad. No:81/3 Nişantaşı / İstanbul

TELEFON:
+90 212 288 58 57
+90 545 288 58 57

Estetik Diş Doktoru WhatsApp'ınızda

E-POSTA:
[email protected]

ARAÇLAR

BÜLTEN

E-Bülten Aboneliği
E-posta:
UYARI: Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedaviyönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir