Doktorunuza Sorun

KANAL TEDAVİSİ

KANAL TEDAVİSİ
buton

Kanal tedavisi nedir?

Tedavi edilmeyen diş çürükleri nedeniyle diş kökündeki yumuşak doku topluluğunun zarar görmesi ve sonrasında bu dokunun alınıp temizlenmesi, kök kanalının temizlenmesi, şekillendirilmesi ve özel dolgu maddesiyle doldurulması işlemine kanal tedavisi denir. Tıp literatüründe endodontik tedavi olarak isimlendirilir.

Kanal tedavisi yapılmasına yol açan rahatsızlık nedir?

Kanal tedavisi hasar gören dişlerin korunmasında uygulanan yaygın bir tedavi şeklidir. Dişin içindeki yumuşak tabaka sinir, kan ve lenf damarlarını içerir. Bunlar dişi besler. Bu bölgeye pulpa denmektedir. Pulpa kendini onaramayacak şekilde zarar gördüğünde ölü bir doku topluluğuna dönüşür. Pulpayı öldüren etkenler, derin çürükler ve kırık dişlerdeki bakterilerdir. Bakteriler dişte iltihabi bir ortam oluşturur. Şayet ölü ya da zarar gören pulpa dokusu çıkarılmaz, bölge temizlenmezse komşu bölgeler ve dişe enfeksiyon bulaşır. Bu duruma müdahale edilmezse dişin kaybedilmesi söz konusudur. Bu nedenle dişlerimizi korumaya özen göstermeliyiz.

Kanal tedavisi uygulamasından önce hangi yöntem ya da yöntemler tedavi amaçlı kullanılıyordu?

Kanal tedavisinden önce hasar gören ya da tamamen ölen yumuşak diş dokusu için tek tedavi şekli dişin çekimi idi.

Kanal tedavisini ihmal eden hasta hangi sorunlarla karşılaşır?

Pulpanın aşırı enfeksiyon ve doku kaybı durumlarında diş tabakasındaki yumuşak bölge ölmeye başlar. Eğer kanal tedavisi yapılmaz ise enfeksiyon diş kökü ucuna kadar gelir. Çene kemiğinde iltihaplanma ve buna bağlı aşınma olur. Bu durum abse oluşumu şeklinde kendini gösterir. Şiddetli ağrı ve şişlikler meydana gelir ve diş kaybedilir.

Kanal tedavisi sırasında hastalar acı çeker mi?

Tedavi sırasında hastaların ağrı, acı duymamaları için sorunlu bölge anesteziyle uyuşturulur. Sonrasında çürük bölge temizlenir. Enfeksiyondan zarar görmüş yumuşak doku çıkarılır. Ölmüş doku artıkları dikkatlice temizlenir. Diş kanalının kök ucuna kadar olan bölümüne şekil verilir. İyileşmeyi hızlandırmak için bazı ilaçlar da uygulanabilmektedir. Kanal bölgesi özel bir dolguyla diş kökü ucuna kadar doldurulur. Müdahale edilen bölgenin iyileşmesi için geçici dolguyla kapatılır. Bir sonraki seansta iyileşmenin sağlandığı gözlemlendiğinde geçici dolgu çıkarılarak kalıcı dolgu uygulaması yapılmaktadır. Kanal tedavisi dişteki zararın boyutuna bağlı olarak 1 ya da 2 seansta sonuçlandırılır. Bazı hastalarda tek seansta sonuca gidilir.

Kanal tedavisi kalıcı mıdır?

Kanal tedavisi sonuçlarının kalıcılığı, hastanın dişlerini koruyup korumadığıyla doğru orantılı olarak değişir. Eğer hasta, dişlerinin bakımını düzenli yapıyor, aldığı besinlere, genel sağlığına dikkat ediyorsa kanal tedavisinin dolguları bir ömür bozulmadan işlevini yerine getirebilir.

Tedaviden sonra ağrı tekrar eder mi?

Tedaviden sonra ağrı hala devam ediyorsa o zaman büyük olasılıkla eksik dolgu yapılmıştır. Hastanın dolguları tekrar çıkarılarak, o bölge temizlenerek dolgu yenilenir. Bu da ağrıları dindirmiyorsa, kök ucu rezeksiyonu denilen cerrahi operasyonla tedavi gerçekleştirilir.

Ağrı yoksa kanal tedavisi de olmaz mı?

Kanal tedavisinin belirtilerinden biri şiddetli ağrıdır. Kanal tedavisiyle sonuçlanır. Ancak bazı durumlarda hiç ağrı olmasa da dişin kök ve pulpa kısımlarında hasarın varlığı kanal tedavisini gerektirir.

Kanal tedavisi dişin rengini değiştirir mi?

Kanal tedavisi sonrasında sıkça görülmese de diş renginde değişiklik olabilir. Ancak devital ağartma tekniği ile dişlerin doğal rengine, beyazlığına kavuşması sağlanmaktadır.

İLETİŞİM

ADRES:
Valikonağı cad. No:81/3 Nişantaşı / İstanbul

TELEFON:
+90 212 288 58 57
+90 545 288 58 57

Estetik Diş Doktoru WhatsApp'ınızda

E-POSTA:
[email protected]

ARAÇLAR

BÜLTEN

E-Bülten Aboneliği
E-posta:
UYARI: Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedaviyönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir