Doktorunuza Sorun

DİŞ FIRÇALAMA

DİŞ FIRÇALAMA

Diş fırçalama, dişlerin doktor aracılığıyla tavsiye edilen uygun fırçayla mekanik olarak temizlenmesi prosedürüdür. Uygun fırça herkes için değişik olabilmektedir. Mine yapısı zayıf, diş etleri sorunlu bireylerde yumuşak fırçalar yeğlenirken; bu yapılarda herhangi bir problemi olmayan, fırçayı bastırmadan uygun koşullarda kullanan bir kişi için orta sertlikte bir fırça kullanması uygun olabilmektedir.

Yine kullanılan macun kişinin kendi gereksinimlerine göre belirlenmelidir. Fırçaya uygun ölçüde uygulanıp fırçalama prosedürü gerçekleştirilmelidir.

Diş fırçalama esnasında yapılan en büyük yanlış, bastırarak fırçalama hareketleridir. İnsanlar genellikle dişlerinin bastırarak daha iyi temizleneceğini düşünürler. Bunun için de hızlı ve kontrolsüz bir biçimde bastırarak dişlerini fırçalarlar. Diş macunun hissettirdiği ferahlık hissiyle temiz bir ağıza ulaştığını zanneden kişiler, aslında yeteri ölçüde plak temizliği sağlayamadıkları gibi sarsıntıya maruz bıraktıkları kök kuron birleşim yeri olan diş eti sınırında kök çürüklerine sebep olmaktadırlar.

Herkes için diş fırçalama yöntemi asıl olarak diş doktoru tarafından belirlenmelidir. Buna karşın diş fırçalama hakkında genel bir tarif yapmak icap ediyorsa şu tavsiyelerin altını çizmekte yarar vardır.

Diş Fırçalama için Önemli Noktalar

- Diş Fırçalama günde en az 2 kere, en fazla ise 3 kere ve her zaman öğün alımını izlemelidir.
-  Diş Fırçalama için macun, diş fırçasına küçük bir ölçüde uygulanmalı ve mümkün mertebe mentolsüz macunlar tercih edilmelidir.
- Dişleri fırçalarken, fırçanın kılları 45 derece açı ile diş ve diş etinin birleşim yerine değmeli ve o bölgede en az 10 kere yuvarlak temizleme hareketi yapmalıdır. Ardından alt çenede yukarı doğru, üst çenede aşağıya doğru süpürme hareketleriyle yerinden hareketlendirilen yemek artığı ve plak uzaklaştırılmalıdır.
- Dişlerimizin bütün yüzeylerini temel olan bu plağı hareketlendirmedir. Ardından uzaklaştırma hareketini uygulayarak temizlemeliyiz. Ön dişlerimizi temizlerken açıyı biraz arttırıp, paralel konumda fırçalama yapabiliriz.
- Öğütücü dişlerimizin öğütme bölgelerini, ön ve arka titreşim hareketleriyle temizlemeliyiz.
- Bütün bu temizleme prosedürünün en az 2 - 3 dakika devam etmesi gerekmektedir. Daha kısa sürede biten fırçalama kimi bölgeleri atladığımız anlamına gelebilir.

DİŞ İPİ VE YARDIMCI ELEMANLAR

İLETİŞİM

ADRES:
Valikonağı cad. No:81/3 Nişantaşı / İstanbul

TELEFON:
+90 212 288 58 57
+90 545 288 58 57

Estetik Diş Doktoru WhatsApp'ınızda

E-POSTA:
[email protected]

ARAÇLAR

BÜLTEN

E-Bülten Aboneliği
E-posta:
UYARI: Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedaviyönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir