Doktorunuza Sorun

Diş Dolgusu

Diş Dolgusu

Diş bakımına gereken özeni göstermemek zamanla dişlerde biriken yemek artıklarının ağız içerisinde bakteri oluşturmasına ve çürümelere neden olmaktadır. Çürüyen diş zamanla diş köküne etki ederek diş ağrılarına ve dişin kullanılamaz hale gelmesine yol açmaktadır.  Dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanması çürüğün oluşumuna neden olan bakterileri yok ettiği için diş sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Dişlerin çürümesi durumunda diş dolgusu yapılması gerekebilmektedir.

Çürüyen dişin kaybedilmemesi için çözüm diş dolgusundan geçmektedir. Çünkü çürüğe zamanında müdahale edilmediği takdirde dişin çekilmesi gerekebilir. Bu da diş görünümü ve sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Diş kontrolüne gitmek için dişin ağrımasını beklemeden harekete geçilmedir. Dişte ağrı meydana geldiği zaman çürük, diş kökünüze yaklaşmış demektir. Bu durumda dişi kurtarmak daha zahmetli olmaktadır. Dr. Özcan Çakmakcıoğlu ile iletişime geçerek düzenli kontrol ve tedavi planınızı oluşturabilirsiniz.

Diş Dolgusu Hakkında Sorularınız için Bizimle

0212 288 58 57 Numaralı Telefondan

İletişime Geçebilirsiniz

 

Düzensiz diş bakımı sonucunda dişte kalan yemek parçaları zamanla dişte bakteri oluşuna neden olur. Dişte oluşan bakteriler dişin çürümesine sebebiyet verirler. Çürüğün olduğu diş belirlendikten sonra dişte bulunan çürük iyice temizlenmelidir. Daha sonra temizlenen kısma dolgu işlemi uygulanır. Dolgu tedavisi çatlamış ve kırılmış dişler için de kullanılabilmektedir. Tırnak yeme, sert kabuklu yemişlerin dişi zorlaması ve zamanla deformasyon oluşturması sonucunda dişte kırılmalar meydana gelebilmektedir.

Diş Dolgusu Çeşitleri

Porselen, kompozit dolgu ve amalgam tarzındaki dolgular hastanın diş yapısına ve ihtiyaçlarına göre geçmişten bugüne kadar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Amalgam dolgu, siyah renklidir. Bu dolgunun içeriğinde cıva bulunmaktadır. Ancak kullanılan cıva insan sağlığı açısından zararlı değildir. Son yıllarda gelişen maddeler ve teknoloji ile bu dolgu uygulamaları tercih edilmemektedir.

Kompozit dolgu, dişle aynı renkte olduğu için hastalar tarafından yaygın olarak tercih edilen bir dolgu türüdür. Gerek kozmetik bakımdan gerekse uygulanabilirlik açısından diş hekimleri tarafından da tercih edilmektedir. Tek seansa uygulanabilmesi de kompozit dolgunun tercih edilmesini büyük ölçüde arttırmaktadır.

Porselen dolgu, pek tercih edilmeyen bir dolgu türüdür. Özel sipariş edilerek laboratuvarlarda üretimi gerçekleştirilir.

Bu dolguların kullanım süreleri değişim göstermektedir.  Kullanım süresinin uzun olması için, dolgulu dişe aşırı soğuk-sıcak yiyecek ve içeceklerin temas etmemesi gerekmektedir. Bununla birlikte kabuklu ve sert yiyeceklerden uzak durulması dolgunuzun zarar görmemesi için önemli bir harekettir. Dolgunuzun uzun süreli olması ve dişlerinizi çürüğe karşı korumak düzenli olarak dişler fırçalamalı ve dişlerde kalan yemek parçalarının temizliği için diş ipi kullanılmalıdır. Diş dolgusu ile ilgili tüm sorularınız ve randevu için Dr. Özcan Çakmakcıoğlu’na ulaşabilirsiniz.

Şimdi Randevu ve

Detaylı Bilgi için Arayabilirsiniz:

0212 288 58 57 - 0545 288 58 57

Nasıl Bir Dişçi Tavsiye Ederdiniz?

İLETİŞİM

ADRES:
Valikonağı cad. No:81/3 Nişantaşı / İstanbul

TELEFON:
+90 212 288 58 57
+90 545 288 58 57

Estetik Diş Doktoru WhatsApp'ınızda

E-POSTA:
[email protected]

ARAÇLAR

BÜLTEN

E-Bülten Aboneliği
E-posta:
UYARI: Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedaviyönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir