Doktorunuza Sorun

SABİT PROTEZLER

SABİT PROTEZLER

Ağız diş sağlığının en önemli kısımlarından biri olan eksik dişlerin giderilmesi için uygulanacak yöntem hastanın kalan dişlerinin sağlığından sistemik durumuna kadar birçok etkenden etkilenmektedir. Günümüzde eksik dişlerin rehabilitasyonunda kullanılan yöntem genel olarak sabit protez olarak bilinmektedir. Bu tür protezler ağız içerisine uygulandıktan sonra sabit kalır ve hareket ettirilmez. Eksik dişlerin telafisinden yalnızca estetik amaçlı yerleştirilen tam seramik restorasyonlara  kadar yapılan protezlerin tümü sabit protez olarak nitelendirilir.

Sabit Protez Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

Sabit protezlerin elde edilmesinde  birçok farklı yöntem bulunmaktadır.Genel olarak metal bir alt yapı üzerine porselen katlarının işlenmesiyle elde edilirler.Bu tür işlemlerde kullanılan alt yapılar özel metal alaşımlardan elde edilirler.Özellikle galvono teknikle elde edilen değerli alaşım sabit restorasyonlar oldukça sağlıklı ve uzun ömürlü olurlar.Son dönemde ise metal alt yapının yerine cad cam sistemleriyle zirkonyum ve emax gibi güçlendirilmiş alt daha estetik alt yapı malzemeleri kullanımı artmıştır.

HAREKETLİ PROTEZLER
buton

Diş noksanlıklarının giderilmesinde uygulanan metotlar ağızda kalan dişlerin sağlığı, pozisyonu ve genel hasta hali ile ilgili bir hayli etkenden müteessir olmaktadırlar. Günümüzde genel ağız iyileştirmelerinde en fazla uygulanan metot sabit yenilemelerdir. Bu tür yenilemeler hekim tarafından ağıza yerleştirilir. Ağıza yerleştirilen sabit protezler daha sonra sabit kalır ve hareket ettirilmez. Eksik dişlerin karşılanmasından yalnızca estetik amaçlı yerleştirilen seramik yenilemelere kadar yapılan protezlerin tümü sabit yenileme olarak nitelendirilir.

Sabit yenilemeler bir hayli farklı metotla hazırlanabilirler. Kullanılmış olan materyaller genel olarak alt yapıyı oluşturan bir metal döküm ve onun üzerine işlenen porselen katmanlarıdır. Bu tür işlemlerde kullanılan metal alt yapılar özel karışımlar ile elde edilir. Değerli alaşımlarla elde edilen özellikle altın alt yapılardan yapılan galvano teknik gibi metotlarda bu prosedür için olabildiğince başarılı neticeler vermektedirler. Son dönemlerdeyse metal alt yapıların yerine zirkonyum konstrüksiyonlar ve e max gibi güçlendirilmiş olan seramik alt yapılar tercih edilmektedir.

İLETİŞİM

ADRES:
Valikonağı cad. No:81/3 Nişantaşı / İstanbul

TELEFON:
+90 212 288 58 57
+90 545 288 58 57

Estetik Diş Doktoru WhatsApp'ınızda

E-POSTA:
[email protected]

ARAÇLAR

BÜLTEN

E-Bülten Aboneliği
E-posta:
UYARI: Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedaviyönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir