Doktorunuza Sorun

GENEL ANESTEZİ VE SEDASYON

GENEL ANESTEZİ VE SEDASYON

Ağız içi müdahalelerde hastalar açısından en sık dile getirilen sorun daha önceden meydana gelen ağrı gibi anılar sebebi ile meydana gelen kokulardır. Korku büsbütün deneyimlere dayalı bir durumdur. Korkunun kendiliğinden geçmesi genellikle beklenebilen bir durum değildir. İleri derecede huzursuzluk duyan hastalarda bu gibi durumlarda genel anestezi ve sedasyon gibi alternatif ağrı blokaj yöntemleri kullanılmalıdır. Normalde kolay bir lokal anesteziyle yapılabilecek prosedürler bu durumdaki bir hasta için sıkıntı ayrıca olanaksız olabilir. Bunun yanında genel sağlık durumunda sorun olan, normal terapi işlemlerine ayak uydurması olanaksız olan hastalar içinde lokal anestezi eşliğinde alternatif prosedürler tercih edilmelidir.

Genel Anestezi ve Sedasyon Nasıl Kullanılır?

Genel anestezi ve sedasyon yöntemleri arasında bilinçli sedasyon aşırı derecede korku taşıyan hastalarda kullanılan en tesirli metottur. Bu metotta hastaya damar yolu aracılığı ile bir takım ilaçlar verilerek yatışması sağlanmaktadır. Diğer yandan ise lokal anesteziyle desteklenen bölgede gerekli prosedürler gerçekleştirilir. Bilinçli sedasyon metodu yalnızca korku duyan hastalarda değil, uzun çabalar gerektiren cerrahi operasyonlar ve diş kesim işlemlerinde de hastayı durgunlaştırıp stresten uzak tutması dolayısı ile yeğlenebilir. Bu prosedürde hasta ilacın tesirinden çıktığında yaşadıkları ile ilgili bir şey hatırlayamayacaktır. Bu da gelecekteki kolay prosedürler için bir korku oluşmasına sebep olmayacaktır.

Genel anestezi ve sedasyon yöntemlerinde genel anestezindeyse daha çok ağız diş bakımını gerçekleştiremeyen bedensel veya fiziksel handikapları olan kişilerde yeğlenmektedir. Burada mühim olan konu ise hastanın genel durumudur. Hastanın ağzında yapılması gereken çok fazla prosedür var ise ve sedasyon kifayetsiz kalacak ise genel anestezi altında hastane ortamında müdahale daha uygun olacaktır.

APİKAL REZEKSİYON

İLETİŞİM

ADRES:
Valikonağı cad. No:81/3 Nişantaşı / İstanbul

TELEFON:
+90 212 288 58 57
+90 545 288 58 57

Estetik Diş Doktoru WhatsApp'ınızda

E-POSTA:
[email protected]

ARAÇLAR

BÜLTEN

E-Bülten Aboneliği
E-posta:
UYARI: Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedaviyönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir